وبلاگ

فهرست مطالب

پیشرفت‌های فناوری، شرکت‌ها را به سطوح بی‌نظیر بهره‌وری و پیشرفت سوق داده است. اما آیا می‌توانند به هدفشان برساند؟ وقتی در دستان فرد توانایی باشد، بله می‌تواند. مشاوران مدیریت از اینکه افراد، فرآیندها و ابزارها با هم به درستی کار می‌کنند تا حداکثر بهره‌وری را داشته باشند، مطمئن می‌شود.

برای آنکه بتوانید دانش این حوزه را کسب کنید باید مدرک مشاوره مدیریت را داشته باشید. بهتر است در بهترین دانشگاه‌های این حوزه تحصیل کنید تا کارفرما بتواند از صلاحیت شما در بهبود فرایندهای شرکت خود اطمینان حاصل کند.

در این مقاله انواع مدرک مشاوره مدیریت جهت فعالیت به صورت عمومی در این حوزه را معرفی کرده‌ایم.

اگر در مورد مشاوره مدیریت اطلاعاتی ندارید، مقاله «مشاوره مدیریت چیست؟» را مطالعه کنید.

مروری بر شغل مشاور مدیریت

مشاوران مدیریت می‌توانند تحت عنوان‌های شغلی مختلفی مانند تحلیلگر مدیریت، مشاور مالی، تحلیلگر تجاری و مشاور استراتژی کار کند. درواقع، مشاوره مدیریت مجموعه‌ای متمایز از مهارت‌ها را برای حل مشکلات شرکت به کار می‌گیرند.

شما مشاوران مدیریتی را خواهید دید که در شرکت‌های توسعه نرم افزار، تولید مهندسی را تجزیه‌وتحلیل و بهبود می‌بخشند. همچنین آنها به عنوان متخصصان منابع انسانی، مسائل روحی کارکنان را بررسی کنند و برنامه‌های اقدام استراتژیک را برای پرورش استعداد آنها توصیه کنند.

تقریباً هر کسب و کاری می‌تواند از تخصص یک مشاور مدیریت در مقطعی از چرخه عمر خود استفاده کند. این بدان معناست که فرصت‌های شغلی برای مشاوران مدیریت دامنه وسیعی دارد. برخی از شرکت‌ها برای حل مشکلات رایج تجاری مانند مدیریت جریان نقدینگی، مدیریت موجودی و آموزش نیروی کار به کمک نیاز دارند. برای این مسائل، شرکت‌ها مشاوران مدیریت عمومی را استخدام می‌کنند که دارای مدارک آکادمیک در رشته‌های مختلف تجاری مانند مدیریت بازرگانی، امور مدیریت مالی و مدیریت عملیات هستند.

شرکت‌های نوآورتر اغلب با چالش‌های منحصربه‌فردتری روبرو هستند. به عنوان مثال، یک شرکت هوافضا باید تصمیم بگیرد که چه زمانی ویژگی‌های جدید را در موتور محبوب ترین مدل هواپیمای خود معرفی کند. برای این منظور یک مشاور مدیریتی استخدام می‌کند که دارای مدرک مهندسی هوافضا و همچنین چندین سال تجربه کاری مرتبط باشد. بسیاری از این مشاوران تخصصی مدیریت دارای مدرک لیسانس در زمینه‌های تخصصی و مدارک پیشرفته در مدیریت بازرگانی هستند.

اگر برایتان سوال پیش آمده است که «ویژگی های یک مشاوره مدیریت چیست؟» این لینک را بخوانید.

5 مدرک مشاوره مدیریت برای حوزه عمومی

در زیر 5 مدرک مشاوره مدیریت که مناسب افرادی است که می‌خواهند به تمامی کسب و کارها به صورت عمومی کمک کنند را آورده‌ایم.

  1. کارشناسی اقتصاد

کارشناسی اقتصاد

مدرک کارشناسی اقتصاد هم تئوری اقتصادی و هم تکنیک‌های کمی را پوشش می‌دهد که تمرکز آن برروی وضعیت اقتصاد ملی و جهانی است. مشاوران مدیریت مجموعه‌ای از دانش و مهارت‌ها را برای شرکت‌های ورشکسته ارائه می‌دهند.

پیش نیازها

رشته‌های اقتصاد در طول دوره دانشگاهی بر مدل‌های آماری مختلف تمرکز دارند. در نتیجه، اکثر دانشگاه‌ها دانشجویانی با سابقه قوی ریاضی و علوم کامپیوتر پذیرش می‌کنند. دانشگاه‌هایی مانند دانشگاه واشنگتن دانشجویان جدیدالورود را ملزم می‌کنند تا قبل از پذیرش در این رشته، دوره‌های خاصی را در سطح کالج بگذرانند. دروسی که باید بگذرانید شامل مقدمه‌ای بر اقتصاد خرد، اقتصاد کلان پایه، محاسبات و عناصر تجزیه‌وتحلیل آماری هستند.

دروس دوره

پس از برآوردن الزامات دوره پیش نیاز، باید در دوره خود دروس اقتصاد خرد، اقتصاد کلان و محاسبات علمی را بگذرانند.

مهارت‌های یادگرفته شده

فارغ‌التحصیلان اقتصاد چگونگی تعامل عناصر مختلف برای تأثیرگذاری بر بازار را ارزیابی می‌کنند. آنها همچنین مدل‌های کسب و کار شرکت را برای تعیین نتایج اقتصادی بالقوه براساس شرایط بازار، ارزیابی می‌کنند.

دانشگاه‌های برتر

برخی از دانشگاه‌هایی که مدارک برتر کارشناسی را در اقتصاد ارائه می‌دهند عبارتند از دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه کلمبیا و دانشگاه دوک.

2. کارشناسی دارایی، مالی، سرمایه گذاری

مدارک مدیریت مالی در مقطع کارشناسی حوزه‌های اساسی مدیریت مالی را پوشش می‌دهد که شامل سیاست عمومی، مدیریت مدیریت مالی و برنامه ریزی استراتژیک می‌شود. بدون یک استراتژی مدیریت مالی موثر، یک شرکت به پتانسیل کامل خود دست نخواهد یافت حتی زمانی که بازارها مجموعه‌ای از فرصت‌ها را ارائه می‌دهند.

پیش نیازها

اکثر دانشگاه‌ها نیاز دارند که رشته‌های مدیریت مالی حداقل معدل 3.0 را در دوره‌های ریاضی کسب کنند تا بتوانند در برنامه‌های کارشناسی مدیریت مالی در مقطع کارشناسی پذیرش بگیرند. دانشجویان اغلب باید یک دوره اصول کسب و کار در سطح دانشگاه را قبل از ثبت‌نام در دانشکده بازرگانی دانشگاه انتخابی خود به عنوان رشته مدیریت مالی تکمیل کنند.

دروس دوره

به عنوان یک رشته مالی، می‌توانید انتظار داشته باشید که دوره‌هایی را با موضوعاتی مانند برنامه‌ریزی مالی، امور مدیریت مالی شرکتی و بانکداری بگذرانید.

مهارت‌های یادگرفته شده

فارغ‌التحصیلان مدیریت مالی با عناصر اجتماعی، سیاسی و مالی که عناصر تشکیل‌دهنده بازار هستند، آشنا می‌شوند. آنها از این دانش جهت اطمینان از اینکه مشاوره مدیریت درجهت به حداکثر رساندن عملکرد مالی حرکت می‌کند.

دانشگاه‌های برتر

دانشگاه‌های برتر مدیریت مالی در مقطع کارشناسی عبارتند از دانشگاه نیویورک، دانشگاه میشیگان-آن آربور و موسسه فناوری ماساچوست.

3. کارشناسی مدیریت کسب و کار

در رشته کارشناسی مدیریت بازرگانی به مشاوران مدیریت آینده مقدمه‌ای بر رهبری تجاری، مدیریت، تجزیه‌وتحلیل داده‌ها و محیط قانونی در دنیای تجارت آموزش می‌دهند. مفاهیم از یک دیدگاه کلی آموزش داده می‌شود، که به دانشجویان اجازه می‌دهد تئوری کسب و کار آموخته شده را بتواند به صورت عملی در صنایع مختلف به کار گیرد.

پیش نیازها

اکثر دانشگاه‌ها برای پذیرش دانشجوی مشتاق مدیریت بازرگانی به دوره‌های پیش‌نیاز بسیار کمی نیاز دارند. با این حال، احتمالاً از شما انتظار می‌رود قبل از پذیرش در مدارس بازرگانی مانند وارتون در دانشگاه پنسیلوانیا، برخی دوره‌های پایه در ریاضیات، علوم پایه و علوم انسانی را گذرانده باشید.

دروس دوره ها

اکثر رشته‌های مدیریت بازرگانی، دروس مختلفی با محوریت‌های مختلف دارند که می‌توانند تعیین کننده گرایش کارشناسی ارشد باشد. با این حال، در طول دوره تحصیلی مدیریت بازرگانی دوره‌هایی را در مورد سیستم‌های اطلاعات مدیریت، بازاریابی، منابع انسانی و قانون تجارت می‌گذرانند.

مهارت‌ها و نتایج یادگیری

فارغ‌التحصیلان مدیریت بازرگانی با گرفتن مدرک مشاوره مدیریت، ارزش افراد، داده‌ها، فرآیندها و ابزارها را می‌دانند. آنها یاد می‌گیرند که چگونه این منابع را به گونه‌ای هدایت کنند که بیشترین ارزش را برای مشتریان مشاوره مدیریت خود داشته باشد.

دانشگاه‌های برتر

برخی از مدارس برتر برای مدیریت بازرگانی در مقطع کارشناسی عبارتند از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، دانشگاه کارنگی ملون و دانشگاه کارولینای شمالی-چپل هیل.

4. کارشناسی  حسابداری

 

دارندگان مدرک مشاوره مدیریت در حوزه حسابداری می‌دانند که چگونه درآمد و هزینه‌ها را بررسی کنند و داده‌های حسابداری را ارزیابی کنند تا بهترین راهکارها را به اپراتورهای تجاری توصیه کنند.

پیش نیازها

دانشجویان حسابداری باید با دروس ریاضی جهت آمادگی دانشگاهی را در دوران تحصیل خود گذرانده باشند.

دروس دوره ها

دانشجویان حسابداری طیف گسترده‌ای از دوره‌های تخصصی کسب و کار را می‌گذرانند که آنها را برای صدور گواهینامه به عنوان حسابدار و برای کار به عنوان فردی که مدرک مشاوره مدیریت دارد، آماده می‌کند. دوره‌های حسابداری مالیاتی، حسابرسی و تجزیه‌وتحلیل هزینه را به عنوان دانشجوی کارشناسی حسابداری را دردوران کارشناسی می‌گذرانند.

مهارت‌ها و نتایج یادگیری

فارغ‌التحصیلان حسابداری می‌دانند که چگونه سوابق حسابداری را ارزیابی کنند تا سلامت واقعی یک شرکت را تایید کنند. آنها از مقررات مالی آگاه هستند و از تخصیص صحیح بودجه شرکت در بخش‌های مختلف مطمئن می‌شوند. دانشی که از مسائل قانونی دارند به آن‌ها این امکان را می‌دهد که تصویر دقیقی از وضعیت مالی شرکت ارائه دهند و توصیه‌های مبتنی بر داده‌ها را برای مدیریت جریان نقدی، پرداخت‌های مالیاتی و پیگیری تامین مالی کسب‌وکار ارائه دهند.

دانشگاه‌های برتر

دانشگاه Brigham Young-Provo، University of Illinois Urbana-Champaign، و Indiana University-Bloomington برخی از بهترین‌ها در رشته حسابداری برای مقطع کارشناسی را ارائه می‌دهند.

5.  مدیریت عملیات

دانشجویان مدیریت عملیات یاد می‌گیرند که چگونه از فرآیندها و رویه‌های کارآمد برای ساده‌سازی فرایند شرکت استفاده کنند. مشاوران مدیریتی که دارای سوابق مدیریت عملیات هستند به مشتریان کمک می‌کنند تا با کاهش هزینه‌های عملیاتی، بهبود حفظ استعدادها، و معرفی اصول پایداری در عملیات زنجیره تامین شرکت، در پول خود صرفه‌جویی کنند.

پیش نیازها

همانند کارشناسی مدیریت بازرگانی، به پیش نیاز خاصی در مقطع کارشناسی ندارد. پس از پذیرش در دانشگاه انتخابی خود، باید دوره‌های اصلی کسب و کار و آموزش عمومی را بگذرانید تا به طور رسمی در کالج بازرگانی دانشگاه ثبت نام کنید. این دوره‌ها شامل موضوعاتی مانند حسابداری، امور مالی و نگارش و ترکیب انگلیسی هستند.

دروس دوره‌ها

دروس دیگری که در طول چهار سال خود به عنوان یک رشته مدیریت عملیات می‌گذرانید، عبارتند از: عملیات پایدار، علم مدیریت و گرایش‌ها در مدیریت عملیات.

شرکت‌های امروزی بسیار ازنظر حفظ شرایط محیط زیست تحت فشار هستند، به همین دلیل دوره‌هایی مانند عملیات پایدار و روندها در مدیریت عملیات، دوره‌هایی هستند که نباید در طول دوران تحصیلتان از دست بدهید.

مهارت‌ها و نتایج یادگیری

فارغ‌التحصیلان مدیریت عملیات به عنوان فردی که مدرک مشاوره مدیریت دارد، می‌دانند که چگونه با استفاده از تئوری و اصول مدیریت عملیات اثبات شده و همچنین فعالیت‌های تجربی، عملیات انبار و تولید را مدیریت کنند. آنها مهارت‌های فنی و ارتباطی برای کار به عنوان اعضای تیم یا مستقل به عنوان مشاور مدیریت شخص ثالث را دارند.

دانشگاه‌های برتر

دانشگاه پوردو، دانشگاه آبرن و دانشگاه بوستون همگی دانشگاه‌های برتر برای مقاطع کارشناسی در مدیریت عملیات هستند.

جمع بندی

وجود مشاوره مدیریت می‌توانند در تمام مراحل چرخه حیات شرکت ارزشمند باشد. با این حال، شروع به کار بعد از گرفتن مدرک مشاوره مدیریت، کار بسیار سختی خواهد بود چراکه بسیار رقابتی است. علاوه بر دریافت مدرک در یکی از رشته‌های ذکر شده، باید تجربه کاری نیز در دوره کارآموزی بدست آورید.

با عضویت در خبرنامه آکادمی خاص باش می‌توانید از آخرین اطلاعات این حوزه مطلع شوید.

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.